Medlemsmöte med visning av lokalerna och HLR med Lasse Bäckman

Tisdagen den 8 januari var det medlemsmöte i föreningen Studiehemmet Hemgården. Eva Hallermalm Hammarström var “värdinna” för träffen som samlade drygt 20 medlemmar. Det var fika, information om ny hemsida och visning av lokalerna, som under hösten 2018 genomgått förändringar. Vår ekonomi- och IT-konsult Thomas Ljung gick igenom hur vi senaste tiden arbetat gällande föreningens ekonomi för åren 2017 och 2018. Han berättade också om hur vi jobbar vidare inom ekonomiområdet, för att effektivisera samt säkerställa ordning och reda.

Därefter var det Lasse Bäckmans tur att ta över mötet, Lasse jobbar åt företaget “Brandskyddsexperten”. Det var mycket uppskattat av deltagarna och vi fick veta hur en hjärtstartare fungerar, det blev även lite “provkörning” av föreningens egen “startare”.

OBS! Föreningens egen hjärtstartare finns i Tegelhallen (entréhallen).

Lasse gick vidare igenom HLR (Hjärt Lung Räddning) och lärde oss begrepp som “stabilt sidoläge” samt hur vi ska göra när någon råkat illa ut. - Tack Lasse!

Mötet avslutades av Eva och det kändes som alla verkligen uppskattade att ha deltagit vid träffen.

HLR2019Hg1.JPG
HLR2019Hg2.JPG